26.05.2021.
Радионица “Економика наводњавања”
Радионица на тему “Економика наводњавања”одржана је 26.05.2021. године од 10 до 13 часова, путем “ZOOM” апликације услед ситуације настале као последица пандемије корона вирусом. Радионица је одржана у оквиру пројекта “Подршка изради Стратегије наводњавања Републике Србије и Акционог плана” коју заједно са Министарством пољопривреде шумарства и водопривреде Републике Србије имплементира Организација за храну и пољопривреду Уједињених Нација (УН ФАО) и Европска банка за обнову и развој (ЕБРД). Модератор радионице био је др Милош Миловановић, специјалиста за пољопривредну политику, испред УН ФАО-ЕБРД, а говорници су били др Стив Гос, специјалиста за политику наводњавања, испред УН ФАО и Луис Диас Переира, економиста, испред УН ФАО.
Уводни говор одржала је Наташа Милић, в.д. директора Републичке дирекције за воде. У поменутом говору, након поздрављања присутних, Наташа Милић је навела да је радионица на тему “Економика наводњавања” само једна у низу многих радионица које су планиране у оквиру поменутог пројекта. Добродошлицу учесницима пожелео је и Еркан Танкут, виши банкар, испред ЕБРД. Он се позвао на говор Наташе Милић, рекавши да ЕБРД подржава развој инфраструктуре и јачање отпорности пољопривреде Србије на климатске промене.
Радионица је за циљ имала представљање наводњавања као економске активности кроз приказ трошкова и бенефита наводњавања. Разматрање питања преласка на усеве веће додатне вредности, важност усвајања наводњавања од стране пољопривредника као и приоритете инвестирања у системе за наводњавање.
Др Стив Гос и Луис Дијас Переира су говорили на тему “Наводњавање као економска активност”, “Трошкови и бенефити наводњавања”, “Важност усвајања наводњавања” и “Одлука о приоритету инвестирања у наводњавање“. Где наводе да наводњавање може да омогући прелазак на усеве са већом додатом вредношћу и усеве са повећаним приносима (како на новим наводњаваним површинама, тако и у подручјима где је наводњавање побољшано) са позитивним утицајима на бруто пољопривредни производ земље и извоз. Наглашавајући да преиспитивање финансијске изводљивости наводњавања у различитим контекстима и сценаријима и спровођење пољопривредне политике која се бави утврђеним тржишним неефикасностима ће бити потребни за оптимизацију усвајања. Наводе и да различити могући покретачи усвајања наводњавања имаће различите улоге у зависности од контекста. Закључак је да Стратегија наводњавања треба да размотри главне опције у погледу инвестирања (извор воде и технологије), као и сценарије о скупу пољопривредних услова и услова за наводњавање за сваку опцију.
Радионица је окупила скоро осамдесет учесника заинтересованих за тему навoдњавања. Након презентације отворена је дискусија у којој су учествовали представници Министарства пољопривреде, шумарства и водопривреде, Покрајинског секретаријата за пољопривреду, шумарство и водопривреду, ЈВП-а “Воде Војводине”, ЈВП-а „Србијаводе“, Пољопривредног факултета из Београда и многих релевантних институција, као и учесника заинтересованих на тему наводњавања.